Medycyna podróży

Medycyna podróży

Zakres naszej oferty:

 1. konsultacja lekarska,
 2. rekomendowane szczepienia obowiązkowe i zalecane,
 3. zaświadczenia o wykonaniu szczepień – Międzynarodowa Książeczka Szczepień,
 4. porady dotyczące profilaktyki malarycznej, higieny i bezpieczeństwa podróży,
 5. zalecenia dotyczące wyposażenia apteczki podróżnej,
 6. zasady postępowania w razie wystąpienia dolegliwości chorobowych i kształtowania odpowiednich nawyków zdrowotnych podczas wyjazdu w różne regiony świata.

 

Szczepienia obowiązkowe

Najważniejszym szczepieniem tropikalnym, które zalecane jest, jako obowiązkowe według Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze).

Należy koniecznie je wykonać przed wyjazdem do części krajów tropikalnych, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Potwierdzenie odbycia szczepienia stanowi wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Brak takiego zaświadczenia może zakończyć się odmową pozwolenia na wjazd, przymusowym szczepieniem na granicy lub kwarantanną na własny koszt.

Część państwa wymaga od turystów również innych szczepień, co regulowane jest na podstawie ich prawa wizowego. Za przykład może posłużyć obowiązek szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym dla udających się do Arabii Saudyjskiej.

 

Szczepienia zalecane

Są to szczepienia nieegzekwowane przez przepisy prawne, (czyli dobrowolne), ale proponowane przez zespół ekspertów z Centrum Kontroli
i Prewencji Chorób w Atlancie na podstawie analiz aktualnej sytuacji zdrowotnej w poszczególnych krajach.

Zalecenia te  zmieniają się dynamicznie, głównie w związku z rosnącym tempem przemieszczania się ludzi, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

 • Ważne terminy!

  Planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym sugerujemy kontakt z naszym Centrum,w terminie 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem.

  Pozwoli to Państwu odpowiednio przygotować się do wyjazdu, jak również przeprowadzić wymagane szczepienia.

 • Jak przygotować się na konsultację w poradni medycyny podróży?
  • trasa wycieczki,
  • termin i charakter wyjazdu,
  • informacje o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach,
  • lista przyjmowanych na stałe leków,
  • informacje o uczuleniach na leki lub inne substancje,
  • dokumentacja przebytych wcześniej szczepień ochronnych.
 • Czy dzieci powinny być szczepione przed egzotycznymi podróżami?

  U dzieci, podobnie jak u dorosłych, można zapobiec wielu problemom zdrowotnym w podróży. Dobór środków profilaktycznych dla małego podróżnika zależy m. in od wieku i wcześniejsze uodpornienie w ramach kalendarza szczepień dziecięcych. Stosowanie większości szczepionek organizowane jest do określonych przedziałów wiekowych, co trzeba uwzględnić w planowaniu profilaktyki u najmłodszych turystów. Egzotyczna podróż wymaga często współpracy lekarza medycyny podróży i pediatry lub lekarza rodzinnego dziecka w zakresie szczepień. Planując rodzinną podróż do tropiku, warto, więc przeznaczyć więcej czasu na spokojne przygotowanie zdrowotne jej najmłodszych uczestników, a na konsultację lekarską przygotować dokumentację dotychczasowych szczepień dziecka (książeczkę zdrowia).

Napisz do nas

cm@nasze-zdrowie.pl

Zadzwoń

22 851 06 65

Przyjdź

ul. Etiudy Rewolucyjnej 48

ul. Górnosląska 4a
 

© 2018 PZU Zdrowie Polityka cookies
Realizacja: ActiveDesign